Bugün 14 Ağustos 2022, Pazar         
Bizi Takip Edin!   
 
 SİSTEM İSTATİSTİKLERİ
Bugün Dün Toplam
0
0
27.388

Web sitemiz yenilendi.

İstanbul Evden Eve NakliyatKategoriler

 

İstanbul EvdenEve Nakliyat

İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık ve ekonomik açıdan en önemli ilidir. Dünyanın 34. büyük ekonomiye sahip şehri, belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa'nın en yüksek nüfusa sahip şehridir.

Coğrafi: 

İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan İstanbul'un batıdaki sınırını İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Gelişme ve büyüme sürecinde surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 defa genişletilen şehrin 39 ilçesi vardır. Sınırları içerisinde ise büyükşehir belediyesi ile birlikte toplam 40 belediye bulunmaktadır.

İstanbul'un İsimleri:

İstanbul'a çağlar boyunca değişik adlar verilmiştir. Bu kent adları, kent tarihinin farklı dönemleriyle ile ilişkilidir. Bu adlar tarihsel sırayla, Byzantion, Augusta Antonina, Nova Roma, Konstantinopolis, Konstantiniyye ve bugünkü İstanbul adlarıdır.


İstanbul ne demek? İstanbul kelime anlamı?

Etimolojik olarak, İstanbul adının kökeni ve halk arasında bazen Ortaçağ Yunancası’nda "kent'e" veya "kent'de" anlamına gelen kelimelerinin Türkçeleştirilmesiyle oluşmuştur.

İstanbul adı, 10. yüzyıldan beri (farklı şekillerde) Arap kaynaklarında ve 11. yüzyıldan beri Türk kaynaklarında geçmektedir. Ayrıca İstanbul adı, 1453 fethinden önce bile Türkçe’de özellikle Türk halkı arasında kent için kullanılırdı.

Osmanlı İmpartorluğu'nda ilk dönem belgelerinde[18] İstanbul adı Osmanlı Türkçesi'nde geçti ve Arapça'da i-stan "güzellikler diyarı" anlamına gelir. Son dönem belgelerinde ise (a-stan-bol veya i-stan-bul) olarak geçti.

İstanbul, Osmanlı döneminde resmi ad olmasa da, resmi belgelere girdi ve sıkça kullanıldı. Ayrıca Osmanlı Ordusunda İstanbul'un merkez ordu komutanı için resmen İstanbul ağası ve İstanbul'un en yüksek sivil hakimi için resmen İstanbul efendisi sıfatları kullanılırdı. Bu sıfat daha sonra prestijli bir hal alıp gayriresmi olarak kültürlü ve görgülü İstanbullular için kullanılmaya başlandı.

29 Ekim 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra bile, Cumhuriyet’in neredeyse ilk 7 yılı boyunca Konstantiniyye ve yurtdışında Batılılar tarafından Konstantinopolis adları kullanılmaya devam edilidi.


İstanbul ismi ne zaman verildi?

Ancak, 28 Mart 1930 yılında Türk Posta Hizmet Kanunu ile kentin adı resmen değiştirilerek İstanbul adını almıştır. Konstantinopolis (ve Konstantiniyye) adı ise tamamen yürürlükten kaldırılmıştır. Ayrıca Türk makamları yabancılardan kendi dillerinde kentin tek adı olarak resmen İstanbul adını kullanılmasını talep etmiştir ve uygulamaya koymuştur. Cumhuriyet dönemiyle birlikte İstanbul kentin resmi ve uluslararası adı ilan edildikten sonra "Konstantinopolis" adının mektuplarda veya diğer yazışmalarda ve uluslararası alanlarda kullanılması yasaklandı. Örneğin yurtdışından İstanbul'a gönderilen mektuplarda adres olarak "Konstantinopolis" (yanında İstanbul yazsa bile) yazıldıysa bu mektuplar geri gönderilmeye başlandı.

Yedi tepe üzerinde kurulu; uğruna savaşlar yapılan, şiirler yazılan, şarkılar söylenen, gün batımının en çok yakıştığı şehirdir İstanbul. Nüfus yoğunluğu ortalamasında ülkenin en büyük şehri olduğu gibi bir çok ticari kuruluşun da merkezi olması nedeniyle neredeyse Türkiye'nin gündemini belirleyen bir il olma konumuna gelmiştir.

Bir ilin büyük şehir olma yolunda ilerlemesi, beraberinde bir çok ilçe ve semt de getirmektedir doğal olarak. Taşı toprağı altın olarak düşünülen ve günümüzde artık büyük bir şehir olan İstanbul başta doğu illerimiz olmak üzere ülkenin pek çok ilinden göç almış durumdadır. Yaşanan bu göçler beraberinde şehirde yapılaşma ve yerleşim yerleri açısından da büyüme getirmiştir.

Gerek planlı gerekse plansız ve çarpık yapılaşma sonucu da olsa insanoğlunun en büyük gereksinimlerinden biri olan barınma sorunu bir şekilde ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Yıllar süren bu büyüme gelişen teknoloji ve insan ihtiyaçlarının farklılaşması, sosyal statü ayrımı yapmadan kendiliğinden oluşan ortak sorunların çözümüne yönelik, girişimcilerin gerçekleştirdiği ataklarla bambaşka iş kolları oluşmasına neden olmuş ve bu şehrin daha da büyüme payında kendilerine ayrılan sektörlerde kaliteli girişimcilerin kalıcı olarak yer almasını sağlamıştır.

Söz konusu bu büyüme, yapılaşma ve çoğalma neticesinde, en çok, evden eve nakliyat sektörü son dönemde insanların vazgeçilmez ortak çözüm aracı olarak görülmektedir. Toplamda irili ufaklı otuz dokuz ilçeye sahip büyük bir il olma özelliğine sahip İstanbul’da da hiç kuşku yok ki evden eve nakliyat sektörü en çok gereksinim duyulan ihtiyaca cevap verme yolunda daha fazla talep gören iş kollarından biri haline gelmiştir. İstanbul merkez ve Türkiye’nin tüm illerinde yıllardır faaliyetine devam eden Mevlana Evden Eve Nakliyat Firması olarak taşınma işlerinizde sizlere yardımcı oluyoruz.

MEVLAN evden eve nakliyat fiyatları konusunda esnek ve cazip fiyatlar sunarak daha güvenli ve daha yüksek kalitede bir evden eve nakliyat hizmet sunmayı hedeflenmiştir.

Nakliyat piysasında , verilen fiyat ve hizmetlerdeki farklılıkları ortadan kaldırmak için kaliteden ödün vermeden en kaliteli ve ucuza nasıl tanşınabilme konusunda müşteriye cözümler sunmyaı tercih etmiştir.

Mevlana  evden eve nakliye sektörüne siz değerli müşterilerimizin en ucuz,en kaliteli,en hızlı hizmeti almanız için personelini,araçlarını,kullandığı malzemeden ödün vemeden,taşıdıgı müşterilerinin yakınlarınıda referans alarak müşteri memnuniyetini arttırmaya çalışmıştır.